DEMAVEND YAYINCILIK-EĞİTİM-ÇEVİRİ

FİYAT LİSTESİ

EXCELL - PDF

Kategoriler

Sosyal Medya

Mutluluk bir yolculuktur, bir varış noktası değil.

ÖMER HAYYÂM

HAYATI, DÜŞÜNCESİ, ESERLERİ VE RUBAİLERİ

ÖMER HAYYAM: Hayatı, Düşüncesi, Eserleri ve Rubaileri, Ali Güzelyüz, Yayın tarihi: Haziran 2020, 136 sayfa, ithal kitap kâğıdı, 13,5x21, karton kapak, ISBN: 978-625-7087-00-1, Dili: Türkçe, Konu: Araştırma-İnceleme.

Arka kapak yazısı

Günümüzden neredeyse bin yıl önce yaşamış olan Ömer Hayyam’ın felsefe, mantık, matematik, fizik, metafizik, musiki ve astronomi konularında eserleri vardır. Ancak onu dünyaca ünlü yapan, rubaileri olmuştur. Rubaileri konusunda Farsça ve diğer dillerde birçok araştırmalar ve incelemeler yapılmıştır. Dünyada Hayyam’a ve onun düşüncelerine duyulan ilgi, bu rubailerin birçok dile çevrilmesine yol açmıştır. Rubailerin Türkçe çevirilerine bakıldığında, büyük bir kısmının Farsça aslının değil de Abdullah Cevdet’in 1916 yılında Fransızcadan yaptığı tercümenin esas alındığı görülmektedir.
Bu çalışmada, en güvenilir kaynaklara dayanarak Ömer Hayyam’ın hayatı ve düşüncesi anlatılarak günümüze kadar ulaşan eserleri incelenmiş ve kendisine ait olan veya ona nispet edilen rubailer Farsça asılları ve Türkçe çevirileri bir arada verilmiştir.