DEMAVEND YAYINCILIK-EĞİTİM-ÇEVİRİ

FİYAT LİSTESİ

EXCELL - PDF

Kategoriler

Sosyal Medya

Mutluluk bir yolculuktur, bir varış noktası değil.

BİR BAŞKA DOĞUŞ

BİR BAŞKA DOĞUŞ, Furûğ Ferruhzâd, Çeviren: Ali Güzelyüz, 5. Baskı, Yayın tarihi: Haziran 2020, 120 sayfa, ithal kitap kâğıdı, 13,5x21, karton kapak, ISBN: 978-605-9986-34-2, Orijinal dili: Farsça, Dili: Türkçe, Konu: İran edebiyatı, şiir.

Arka kapak yazısı

İran’ın çağdaş şairlerinden Furûğ Ferruhzâd’ın dördüncü kitabı olan Bir Başka Doğuş, gerçekten de onun şiirde yeniden doğduğunu gös-termektedir. Furûğ bu eserde, kendi şiir yolunu çizmiştir. Bu kitaptaki şiirlerde, yıllarca deneyimden sonra “gerçekler dünyası”na tünel açan bir kadın görüyoruz. Şair, bu eserinde zaman zaman kendine özgü yeni ve simgeli kavramlar kullanmıştır.

Furûğ, bu kitapta, farklı bir ruha sahip toplumsal ve eleştirel şiirlerine yer vermiştir. Burada anlattığı “aşk”, cinsel ve bedensel bir temeli ve kaynağı olan “aşk”tan tamamen farklıdır. Mizâh ve bir dereceye kadar da mistik yönü olan bu aşkta yaşam kanı akmaktadır. Doğayı betimleyen ve güzellikleri öven şiirleri bizi yepyeni dünyalara götür-mektedir.

Furûğ, çevresinde olup biten her şeyi şiirlerinde yansıtmıştır. Örneğin bir pınarı düşünüyor ve onun şeffâflığından, akışından, yolcuların su-suzluğunu giderişinden söz ediyor. Bir buğday tarlasının hoş kokusunu anlatıyor. Yağmurun yağmasını, pencerelerin açılmasını arzuluyor. Kuşlardan söz ediyor, kuşların kafesteki tutsaklıklarından ve sonsuz uzaydaki özgürlüklerinden...

Şiirler, Prof. Dr. Ali Güzelyüz tarafından özgünlüğünün bozulmama-sına özen gösterilerek oldukça güzel ve akıcı bir üslupla Türkçeye çevrilmiştir. Furûğ’un özgün metni dikkate alınarak son Farsça baskı-larda sansürlenmiş olan şiirlerin çevirisine de yer verilmiştir.

Kapaktaki resim, Furûğ’un otoportresidir.